
Zabawy z linką
Tadeusz Staniszewski
Akademia Wychowania Fizycznego w Warszawie
Wystarczą dwa kawałki linki, aby uatrakcyjnić rodzinny spacer do lasu czy parku. Przekonaj się, jak wspaniale można się bawić linką razem z dziećmi!
Poniższe propozycje przeznaczone są dla rodziców z dziećmi w wieku wczesnoszkolnym. Wiosną warto korzystać z pogody i jak najczęściej chodzić z dziećmi na dłuższe spacery. Na kolejny taki spacer proponuję zabrać dwa kilkumetrowe kawałki linki. Spacer powinien odbywać się z dala od domu, bloku, osiedla, najlepiej żeby był to teren lasu czy parku.
Zawijany
Jeden koniec linki należy przywiązać do drzewa, drugi koniec bierze w rękę jeden z uczestników zabawy-konkursu. Na sygnał osoba startująca, trzymając cały czas linkę naprężoną, tak długo obiega drzewo, aż całą linkę nawinie na jego pień. Oczywiście należy mierzyć czas wykonania tej próby. Zwycięzcą zostaje ta osoba, która najszybciej wykonała zadanie.
Uwaga! Aby wyrównać szanse, każdy uczestnik chwyta linkę w innej odległości od drzewa - przelicznik jest bardzo prosty: długość linki ma wynosić dwa razy tyle, ile zawodnik ma wzrostu.
Silne ręce
Do tego konkursu można wykorzystać to samo drzewo. Jeden koniec linki należy przerzucić przez gałąź, dzięki czemu otrzymuje się dwa luźno zwisające końce liny. Konkurs polega na tym, aby jak najdłużej utrzymać się na rękach w zwisie na linie. Wygra uczestnik, który utrzyma się w takim zwisie najdłużej. Oczywiście i w tym konkursie należy wyrównać szanse. Dzieci więc mogą wisieć na rękach i pomagać sobie nogami, mama musi wykonać zwis tylko na rękach, natomiast tata ma wykonać zwis na jednej ręce.
Skoczek
Należy położyć na ziemi dwie liny równolegle obok siebie tak, aby powstała wąska ścieżka. Zadaniem uczestnika konkursu jest pokonać całą długość wyznaczonej ścieżki skokami obunóż, skacząc z jednej strony ścieżki na drugą. Każdy uczestnik konkursu musi wykonać minimum 10 takich przeskoków. Osoba, która wykona zadanie najszybciej, wygrywa konkurs. Szerokość ścieżki każdy zawodnik ustala sobie indywidualnie - ma ona być równa długości trzech własnych stóp. Konkurs należy powtórzyć 3-5 razy.
Siłacz
Przeciąganie liny. Jeden koniec liny trzyma tata, drugi koniec mama z dziećmi. Walka o prymat w rodzinie, wygrywająca strona może przeciwnikom zadać dwie dodatkowe prace domowe do wykonania.