Id kategorii - 78
Itemid - 301
view - article
id - 354
referer -
uri - /rodzinna-aktywno-fizyczna/zabawy-w-lesie
boś

ZOBACZ

Programy
i kampanie Fundacji

WSZYSTKIE TREŚCI NA PORTALU POWSTAJĄ WE WSPÓŁPRACY Z WIODĄCYMI OŚRODKAMI NAUKOWO-BADAWCZYMI

pointer_zobaczZdrowo jem, więcej wiem!
projekt edukacyjny

pointer_zobaczPostaw na słońce
konkurs badawczy

pointer zobaczTradycyjny sad
konkurs grantowy

pointer zobaczFilmeko
konkurs filmowy

pointer zobaczAkademia Fundacji BOŚ
konkurs grantowy

Więcej…

Aktualna kampania

PG baner strona APZ

Piramida zdrowego
żywienia

Zobacz co kryje się pod każdym
piętrem piramidy

boś

Postaw na Słońce

PNS 7 logo

Proszę zarejestrować się w serwisie przed zapiseaniem się na listę wysyłkową.
No account yet? Register

zabawy_w_lesie

Zabawy w lesie

 

Tadeusz Staniszewski
Akademia Wychowania Fizycznego w Warszawie

Las to wspaniałe środowisko do wspólnych zabaw i rekreacji, jak również obserwacji przyrodniczych. Rodzicom i dzieciom proponujemy kilka zabaw, które zwłaszcza wiosną, po długiej zimie, wspaniale dotlenią organizm i rozruszają całe ciało.

 

Poniższe propozycje przeznaczone są dla rodziców z dziećmi w wieku wczesnoszkolnym. Wiosną warto korzystać z pogody i wybrać się całą rodziną na wycieczkę do lasu. Wykorzystajmy ciekawy teren lasu do wspólnych zabaw z dziećmi. Oczywiście takich zabaw, w których dorośli bawią się i rywalizują z własnymi pociechami.

Trop w trop

Jedna osoba ucieka a wszystkie pozostałe ją gonią. Oczywiście w zwykłym pościgu uciekający miałby małe szanse na ucieczkę przed kilkoma osobami, dlatego otrzymuje system obrony. Polega on na tym, że jeżeli w czasie ucieczki zatrzyma się i obejrzy do tyłu, to wszyscy goniący muszą się też zatrzymać i jeszcze do tego powinni dotknąć drzewa lub chwycić chociaż jego gałąź. Kto tego nie zrobi, wycofuje się na koniec goniącej grupy i kontynuuje zabawę. Zmiana uciekającego następuje w przypadku złapania go przez którąś osobę goniącą.

Rzuty do kijka

Każdy z uczestników wyszukuje w lesie z leżących patyków kijek dla siebie. Kijek musi być na tyle ciężki, aby można było nim rzucać. Jeden dodatkowy i dość gruby kij należy wbić w ziemię. Każdy swoimi krokami wyznacza odległość pięciu kroków od kija. Konkurs polega na zbijaniu swoim kijkiem kija wbitego w ziemię. Zwycięzcą zostaje osoba, która najwięcej razy przewróci stojący kijek.
Uwaga! Rzucać należy po kolei, a wszyscy oczekujący na swoją kolejkę muszą stać z tyłu, za rzucającym.

Wszystko parzy

Do tej zabawy należy wybrać teren z małymi drzewkami i krzewami. W takim terenie wyznaczamy odcinek 10-15 metrowy. Konkurs będzie polegał na takim przejściu wyznaczonego odcinka, aby jak najmniejszą ilość razy dotknąć gałązek i liści itp. Jedna osoba przechodzi, a pozostałe głośno liczą trącone gałązki i liście.

Zabawa w chowanego

Na zakończenie proponujemy tak bardzo lubianą przez wszystkie dzieci zabawę w chowanego. Chyba nie trzeba opisywać jej zasad, należy tylko zwrócić uwagę na bezpieczeństwo. Najlepiej zabawę tę przeprowadzić na znanym dzieciom terenie, wtedy można precyzyjnie określić granice obszaru chowania się. W terenie mało znanym można je oznaczyć częściami garderoby zawieszonymi na gałęziach, ale i tak cały czas trzeba patrzeć, gdzie dzieci się chowają. Bardzo ważną sprawą jest ustalenie jakiegoś sygnału dźwiękowego, który będzie oznaczał koniec zabawy. Należy uczulić dzieci, że na ten sygnał absolutną koniecznością jest powrót na miejsce zbiórki.

Kalkulator zdrowia dziecka

Kalkulator zdrowia dziecka

Diety w rytmie fit
Higieniczna Kuchnia - W Polsce wciąż wolimy jadać w domu niż na mieście. Być może dlatego, że wyjście do restauracji traktujemy jako coś specjalnego i rezerwujemy na szczególne okazje. A może dlatego, że boimy się żywności niewiadomego pochodzenia i zatruć pokarmowych? Jednak musimy zdawać sobie sprawę, że większe niebezpieczeństwo zatrucia czyha na nas we własnej kuchni!