Id kategorii - 0
Itemid - 4
view - category
id - 61
referer -
uri - /aktualnosci
boś

ZOBACZ

Programy
i kampanie Fundacji

WSZYSTKIE TREŚCI NA PORTALU POWSTAJĄ WE WSPÓŁPRACY Z WIODĄCYMI OŚRODKAMI NAUKOWO-BADAWCZYMI

pointer_zobaczZdrowo jem, więcej wiem!
projekt edukacyjny

pointer_zobaczPostaw na słońce
konkurs badawczy

pointer zobaczTradycyjny sad
konkurs grantowy

pointer zobaczFilmeko
konkurs filmowy

pointer zobaczAkademia Fundacji BOŚ
konkurs grantowy

Więcej…

Aktualna kampania

PG baner strona APZ

Piramida zdrowego
żywienia

Zobacz co kryje się pod każdym
piętrem piramidy

boś

Postaw na Słońce

PNS 7 logo

Proszę zarejestrować się w serwisie przed zapiseaniem się na listę wysyłkową.
No account yet? Register

Na tapecie

Omega-3 – wpływ na zdrowie

salmon 1238248 1280Kwasy omega-3 należą do kwasów wielonienasyconych i są to przede wszystkim kwas alfa-linolenowy (ALA) oraz kwas DHA (dokozaheksaenowy) i kwas EPA (eikozapentaenowy). Pierwszy w z nich występuje w orzechach włoskich, siemieniu lnianym, oleju rzepakowym i oleju sojowym, natomiast dwa pozostałe obecne są w tłustych rybach morskich oraz wodorostach. Kwasy te, mimo że obecne w wymienionych produktach spożywczych, rzadko występują w diecie przeciętnego konsumenta, co powoduje znaczący wzrost udziału kwasów omega-6 do omega-3. A to z kolei, jak sugerują badania, zwiększa ryzyko nadwagi i otyłości pociągając za sobą wystąpienie chorób współistniejących.

Czytaj więcej...

 

Wesołych Świąt!

Wesołych świąt 43Spokojnych, pełnych wytchnienia
i radości Świąt oraz wszelkiej pomyślności
w nadchodzącym nowym roku
życzy zespół Fundacji BOŚ

Czytaj więcej...

 

Co z jakością powietrza?

city 4772482 1280Jakość powietrza z roku na rok jest coraz gorsza. Substancje szkodliwe przedostają się do otoczenia co wpływa negatywnie na jakość powietrza, którym oddychamy. Szczególnie odczuwalne jest to w większych aglomeracjach miejskich, czy w okolicach dużych fabryk.

Czytaj więcej...

 

Właściwości prozdrowotne żywności fermentowanej na przykładzie ogórków kiszonych

pickled cucumbers 4403298 1280Żywność fermentowana cieszy się dużym zainteresowaniem wśród konsumentów. Łączy ona w sobie cechy żywności funkcjonalnej - takiej, która wywołuje pozytywny wpływ na zdrowie i funkcjonowanie organizmu, jak i tradycyjnej – wykazującej unikalne cechy związane na przykład z pochodzeniem.

Czytaj więcej...

 

Płatki owsiane - dobry start śniadaniowy

cereal 617686 1280Owies jest zbożem o prozdrowotnym działaniu na organizm człowieka, będącym cennym źródłem wielu bioaktywnych składników odżywczych i substancji, takich jak: białka, węglowodany, składniki mineralne, witaminy czy polifenole. Stanowi dobre źródło potasu, wapnia, magnezu, żelaza i cynku. Owies jest dobrym źródłem błonnika pokarmowego, którego w płatkach owsianych jest około 14%. Jest również zbożem najbogatszym w białko. Spośród aminokwasów, pod względem żywieniowym najcenniejsza jest frakcja globuliny, która w białku owsa stanowi 50–80%, natomiast w pozostałych zbożach 2–12%. Globuliny wiążą tłuszcze i glukowse, także odpowiadają za mechanizmy odpornościowe.

Czytaj więcej...

 

Kalkulator zdrowia dziecka

Kalkulator zdrowia dziecka

Diety w rytmie fit
Higieniczna Kuchnia - W Polsce wciąż wolimy jadać w domu niż na mieście. Być może dlatego, że wyjście do restauracji traktujemy jako coś specjalnego i rezerwujemy na szczególne okazje. A może dlatego, że boimy się żywności niewiadomego pochodzenia i zatruć pokarmowych? Jednak musimy zdawać sobie sprawę, że większe niebezpieczeństwo zatrucia czyha na nas we własnej kuchni!