Id kategorii - 45
Itemid - 535
view - article
id - 47
referer -
uri - /diety
boś

ZOBACZ

Programy
i kampanie Fundacji

WSZYSTKIE TREŚCI NA PORTALU POWSTAJĄ WE WSPÓŁPRACY Z WIODĄCYMI OŚRODKAMI NAUKOWO-BADAWCZYMI

pointer_zobaczZdrowo jem, więcej wiem!
projekt edukacyjny

pointer_zobaczPostaw na słońce
konkurs badawczy

pointer zobaczTradycyjny sad
konkurs grantowy

pointer zobaczFilmeko
konkurs filmowy

pointer zobaczAkademia Fundacji BOŚ
konkurs grantowy

Więcej…

Aktualna kampania

PG baner strona APZ

Piramida zdrowego
żywienia

Zobacz co kryje się pod każdym
piętrem piramidy

boś

Postaw na Słońce

PNS 7 logo

Proszę zarejestrować się w serwisie przed zapiseaniem się na listę wysyłkową.
No account yet? Register

Dieta diecie nierówna

Każdy z nas był kiedyś na diecie. O tak – głodówka, zupa kapuściana, cebulowa, albo inne niedogodności. Znacie to? Jeśli nie doświadczyliście tej katorgi na własnej skórze, to wiecie o niej chociażby ze słyszenia. A przecież jedzenie to taka przyjemność... No cóż. W tych kilku pierwszych zdaniach utrwaliliśmy wszystkie najważniejsze stereotypy związane z dietami. Ale tylko na moment, bo na tej stronie zamierzamy je sukcesywnie burzyć.

Jaka jest dieta XXI wieku? Najczęściej „cudowna" i „szybka", bo przecież nikt nie ma czasu na zbędne szczegóły. Szukamy jej na oślep, na własną rękę, w Internecie lub w specjalistycznych książkach, które mnożą się jak grzyby po deszczu. Tymczasem w dobrze skonstruowanej diecie bardzo ważny jest odpowiedni dobór składników i dopasowanie jej do indywidualnych potrzeb: wieku, płci, masy ciała i wielu innych czynników. To właśnie dlatego dietę powinien ustalić dietetyk lub lekarz, a nie my sami (z pomocą gazet i innych źródeł). Dieta służy przede wszystkim zdrowiu i pełnemu, właściwemu odżywieniu organizmu. Tymczasem współczesne głodówki, oparte na kilku składnikach działają zupełnie odwrotnie. Warto też zadać sobie pytanie jak jemy? Czy jemy naprawdę, czy zapychamy się, by „uciszyć" skręcający się z głodu żołądek? Można też zapytać siebie po co jemy? Dla przyjemności? Niekoniecznie – jedzenie służy przede wszystkim dostarczaniu składników odżywczych. Jeśli przy okazji jest przyjemne, to wspaniale.

Wysokoprzetworzona, łatwa do przygotowania żywność, fast foody, słodycze, konserwanty, brak aktywności sportowej i ruchu (poza „pilotowaniem" pilota od telewizora), stres i pospiech – czy takie życie coś Wam przypomina? Do tego dieta wymagająca również jak najmniej czasu i wysiłku, uboga w warzywa i cukry – stop! Nie tędy droga! W naszym dziale diet znajdziecie wszystko, co dotyczy zdrowego i właściwego odżywiania. Diety, które Wam polecamy przygotowali dietetycy z Polskiego Towarzystwa Dietetyki. Co więcej, podzieliliśmy je na grupy i podgrupy związane ze stylem życia, religią i innymi czynnikami. Tutaj dopasujesz odpowiednią dietę do własnej osoby. Pamiętajmy, że jesteśmy tym, co jemy. Jeśli zatem połykamy „śmieciowe jedzenie" to kim jesteśmy? Dbajmy o swoje zdrowie i piękną sylwetkę, zwłaszcza w czasach, w których otyłość jest epidemią. Pomożemy Wam w tym. Tutaj znajdziecie wskazówki. Zapraszamy do działów różnych diet (np. racjonalnych, odchudzających, wegetariańskich, dla urody etc.), porad, komentarzy eksperckich. Zdrowie to podstawa.

 

Artykuły znajdujące się w dziale są jedynie przykładowymi dietami. W celu stosowania jakiekolwiek diety skonsultuj się z dietetykiem lub lekarzem.

button_wybierzdiete

button_policzbmi

ciekawostki_button