Id kategorii - 78
Itemid - 311
view - article
id - 416
referer -
uri - /rodzinna-aktywno-fizyczna/o-potrzebie-aktywnoci-fizycznej-w-rodzinie
boś

ZOBACZ

Programy
i kampanie Fundacji

WSZYSTKIE TREŚCI NA PORTALU POWSTAJĄ WE WSPÓŁPRACY Z WIODĄCYMI OŚRODKAMI NAUKOWO-BADAWCZYMI

pointer_zobaczZdrowo jem, więcej wiem!
projekt edukacyjny

pointer_zobaczPostaw na słońce
konkurs badawczy

pointer zobaczTradycyjny sad
konkurs grantowy

pointer zobaczFilmeko
konkurs filmowy

pointer zobaczAkademia Fundacji BOŚ
konkurs grantowy

Więcej…

Aktualna kampania

PG baner strona APZ

Piramida zdrowego
żywienia

Zobacz co kryje się pod każdym
piętrem piramidy

boś

Postaw na Słońce

PNS 7 logo

Proszę zarejestrować się w serwisie przed zapiseaniem się na listę wysyłkową.
No account yet? Register

o_potrzebie_aktywnosci_fizycznej_w_rodzinie

O potrzebie aktywności fizycznej w rodzinie

 

Tadeusz Staniszewski
Akademia Wychowania Fizycznego w Warszawie

Upowszechnianie kultury fizycznej, aby stała się stałym elementem codziennego życia, powinno uwzględniać szeroko rozumianą działalność wychowawczą, rozpoczynającą się już od dzieciństwa i trwająca przez całe życie. Jedną z głównych ról w tym procesie odgrywa rodzina. Rodzina jednak zbyt często próbuje zrzucić z siebie takie obowiązki na inne instytucje, przez co wielu rodziców gubi szansę na zaszczepienie dzieciom prawidłowych nawyków zdrowego, aktywnego spędzania wolnego czasu.

 

Współczesna rodzina powinna spełniać zadania związane z organizowaniem czasu wolnego dzieci i młodzieży oraz podnoszeniem poziomu kultury czasu wolnego, ponieważ wspólne, rodzinne spędzanie czasu wolnego korzystnie wpływa na procesy integracyjne rodziny. Wspólna aktywność fizyczna w rodzinie, wspólne wzory spędzania wolnego czasu, podnoszą jakość życia i atmosferę w rodzinie, a co ważne, sprzyjają kształtowaniu się stosunków partnerskich.

Wspólny rodzinny czas

Coraz więcej dni wolnych w roku stwarza szanse rodzinnego spędzania wolnego czasu. Warto wykorzystać to na coraz lepsze upowszechnianie czynnych form wypoczynku - sportu, rekreacji fizycznej i turystyki. Niestety, zbyt wysoką jeszcze pozycję w sposobie spędzania wolnego czasu przez rodziców ciągle zajmuje wypoczynek bierny, a dalekie miejsce aktywność fizyczna. Obowiązek wychowania w duchu aktywności fizycznej obciążać powinien przede wszystkim rodzinę, ponieważ to ona odgrywa najważniejszą rolę w przygotowaniu dzieci i młodzieży, a w konsekwencji dorosłych, do pełnego korzystania z rekreacji fizycznej.

Jacy rodzice, takie dzieci

Warunkiem sukcesu rodziców w zaszczepieniu dziecku nawyków zdrowego, aktywnego wypoczynku jest wygospodarowanie w ciągu dnia czasu na wspólne zajęcia ruchowe, dające także rodzicom okazję do wspólnego z dziećmi spędzenia wolnego czasu. Rodzice, z racji swojej pozycji w rodzinie, powinni być głównymi animatorami aktywności fizycznej w rodzinie. Istnieje bowiem wyraźna zbieżność między aktualną aktywnością fizyczną rodziców a poziomem aktywności fizycznej dzieci. Pokolenie dzieci w większości rodzin nie może jeszcze czerpać z domu wzorów do naśladowania w tym zakresie, ponieważ partycypacja samych rodziców w różnych przejawach kultury fizycznej w zajęciach indywidualnych i zorganizowanych jest ciągle zbyt mała.

Zapraszamy do gry

Rodzice, którzy nie mają specjalistycznego wykształcenia związanego z pedagogiką i szeroko pojętą kulturą fizyczną, mogą mieć dość duże trudności z przygotowaniem i przeprowadzeniem atrakcyjnych dla siebie i dzieci różnych form aktywności fizycznej. Warto więc skorzystać z opracowań z zakresu kultury fizycznej, które pojawiły się w ostatnich latach w księgarniach. Niekwestionowanym źródłem wiedzy i pomysłów związanych z ćwiczeniami, zabawami i grami ruchowymi są dzieci, w wielu rodzinach to one są animatorami aktywności fizycznej całej rodziny. W celu ułatwienia rodzicom podjęcia decyzji o wspólnej aktywności fizycznej w rodzinie zaproponuję cykl rodzinnych zabaw i gier ruchowych. Będą to pomysły na różne pory roku, z wykorzystaniem różnych miejsc i przyborów. Przedstawione propozycje nie wyczerpują zagadnienia - mają być przede wszystkim inspiracją dla rodziców i dzieci do wymyślania innych, nowych form ruchu, najlepiej dostosowanych do możliwości materialnych i sprawnościowych danej rodziny.

Kalkulator zdrowia dziecka

Kalkulator zdrowia dziecka

Diety w rytmie fit
Higieniczna Kuchnia - W Polsce wciąż wolimy jadać w domu niż na mieście. Być może dlatego, że wyjście do restauracji traktujemy jako coś specjalnego i rezerwujemy na szczególne okazje. A może dlatego, że boimy się żywności niewiadomego pochodzenia i zatruć pokarmowych? Jednak musimy zdawać sobie sprawę, że większe niebezpieczeństwo zatrucia czyha na nas we własnej kuchni!