Id kategorii - 65
Itemid - 202
view - article
id - 219
referer -
uri - /pory-i-porcje/sposob-na-niejadka
boś

ZOBACZ

Programy
i kampanie Fundacji

WSZYSTKIE TREŚCI NA PORTALU POWSTAJĄ WE WSPÓŁPRACY Z WIODĄCYMI OŚRODKAMI NAUKOWO-BADAWCZYMI

pointer_zobaczZdrowo jem, więcej wiem!
projekt edukacyjny

pointer_zobaczPostaw na słońce
konkurs badawczy

pointer zobaczTradycyjny sad
konkurs grantowy

pointer zobaczFilmeko
konkurs filmowy

pointer zobaczAkademia Fundacji BOŚ
konkurs grantowy

Więcej…

Aktualna kampania

PG baner strona APZ

Piramida zdrowego
żywienia

Zobacz co kryje się pod każdym
piętrem piramidy

boś

Postaw na Słońce

PNS 7 logo

Proszę zarejestrować się w serwisie przed zapiseaniem się na listę wysyłkową.
No account yet? Register

sposob-na-niejadka

Sposób na niejadka

 

Anna Kłosińska
fizjolog żywienia

Teatrzyk, włączona przy posiłku telewizja, nagrody i kary, obietnice, ustępstwa - stosujemy różne metody, by dziecko nareszcie coś zjadło. Większość z nich na dłuższą metę i tak okazuje się nieskuteczna. Dlatego warto przypomnieć sobie podstawowe, proste zasady, które przyniosą korzystne, długofalowe efekty.

 

Na kłopoty z niejadkiem proponujemy zasadę trzech 'R', czyli 'Regularność -Różnorodność -Ruch'. Jest to znakomity punkt wyjścia do przemiany niejadka w smakosza.

Regularność to podstawa

W żywieniu dzieci ważna jest regularność, jakość podawanych posiłków oraz ich liczba. Dziecko powinno otrzymywać od 4 do 5 stałych posiłków dziennie i nie powinno podjadać pomiędzy nimi. Godziny posiłków powinny być również stałe, a przerwy pomiędzy nimi niezbyt długie. Jeśli chodzi o przerwę pomiędzy kolacją a śniadaniem, to niezwykle istotne jest, by kolację jadać nie później niż o godz. 18-19, wtedy na śniadanie dziecko obudzi się głodne. Późniejsze spożywanie kolacji powoduje obciążenie przewodu pokarmowego i złe trawienie posiłku, a w konsekwencji możliwe kłopoty z zaśnięciem i brak apetytu na śniadanie.

''Nakarmić'' oczy

Niezmiernie istotną sprawą jest dbałość o różnorodność i urozmaicenie posiłków. Dzieci bardzo zwracają uwagę na kolorystykę tego, co jedzą - można powiedzieć, że jedzą też oczami. Tak więc im bardziej kolorowo i ciekawie, tym lepiej. Można to wykorzystać zwłaszcza wtedy, kiedy przygotowujemy potrawę, za którą dziecko nie przepada, a która jest potrzebna w jego diecie. Przykładowy szpinak z oczkami z plastrów jajek, ustami z papryki i czupryną z rzodkiewki, na pewno będzie bardziej zachęcający i smaczny niż sam zielony placek na talerzu. Równie ważne jest także spożywanie posiłków w miłej atmosferze, bez napięcia, poganiania czy ciągłych wyrzutów, że dziecko nie chce czegoś jeść.

Ruch i głód

Regularna aktywność fizyczna, zwłaszcza na świeżym powietrzu, wpływa na zaostrzenie apetytu. Ruch i ćwiczenia dotleniają organizm oraz pozytywnie wpływają na pracę układu pokarmowego i w ogóle wszystkich organów wewnętrznych. Tymczasem dzieci spędzają teraz większość wolnego czasu przed telewizorem i przy komputerze. Warto więc zachęcać je do spacerów, pływania, gry w piłkę, jazdy na rowerze, deskorolce czy rolkach.

Na dobry apetyt

W celu zaostrzenia apetytu można podawać dzieciom wodę z cytryną czy produkty kwaszone - ogórki, kapustę, sok z kwaszonych buraków lub kapusty z niewielkim dodatkiem miodu. Należy wykluczyć ostre przyprawy (pieprz, ostrą paprykę) i wszelkiego rodzaju marynaty. Zdarza się, że dzieci chcą jeść tylko wybrane potrawy czy produkty. Można ulec tym prośbom, ponieważ z czasem jednostronna dieta na pewno się im znudzi, a być może jest to oznaka, że organizm potrzebuje określonego składnika odżywczego i dziecko instynktownie wybiera produkt, który go dostarcza. Nie dotyczy to oczywiście potraw o małej wartości odżywczej - słodyczy, chipsów i in.

Niejadek - szantażysta

Nie należy ulegać namowom dziecka i zgadzać się na próby wymuszenia typu: albo zjem coś słodkiego albo wcale. Łakocie powinny być ograniczone do rzadkich, zaplanowanych przez rodziców, deserów lub słodkich posiłków, ponieważ ujemnie wpływają na apetyt -bardzo szybko zaspokajają głód, a ich nadmierne spożywanie może doprowadzić do niedoborów składników odżywczych, ponieważ dziecko nie spożywa wartościowego posiłku. Najlepiej podawać dziecku produkty bogate w węglowodany złożone, czyli pieczywo typu graham, ryż brązowy, nierafinowane kasze, razowe makarony, ograniczając lub - jeszcze lepiej - eliminując sacharozę (cukier, słodycze), co m.in. zmniejsza ryzyko próchnicy zębów.

Czym skorupka?

Niezwykle istotne jest wdrażanie dziecka w pewne zasady, w stosowaniu których konsekwencja powinna obowiązywać wszystkich członków rodziny. Od najwcześniejszych lat warto uświadamiać dzieciom następstwa niewłaściwych zachowań, również w dziedzinie odżywiania się -uczymy je w ten sposób odpowiedzialności za własne zdrowie. Warto zachęcać dzieci do pomocy w kuchni i to nie tylko przy pieczeniu ciasta, ale też, a raczej przede wszystkim, przy przygotowywaniu surówek, zup czy innych dań. Jest to znakomita okazja do mówienia dzieciom o zaletach i wartościach potraw i produktów.

Kalkulator zdrowia dziecka

Kalkulator zdrowia dziecka

Diety w rytmie fit
Higieniczna Kuchnia - W Polsce wciąż wolimy jadać w domu niż na mieście. Być może dlatego, że wyjście do restauracji traktujemy jako coś specjalnego i rezerwujemy na szczególne okazje. A może dlatego, że boimy się żywności niewiadomego pochodzenia i zatruć pokarmowych? Jednak musimy zdawać sobie sprawę, że większe niebezpieczeństwo zatrucia czyha na nas we własnej kuchni!