Id kategorii - 0
Itemid - 55
view - category
id - 39
referer -
uri - /racjonalne
boś

ZOBACZ

Programy
i kampanie Fundacji

WSZYSTKIE TREŚCI NA PORTALU POWSTAJĄ WE WSPÓŁPRACY Z WIODĄCYMI OŚRODKAMI NAUKOWO-BADAWCZYMI

pointer_zobaczZdrowo jem, więcej wiem!
projekt edukacyjny

pointer_zobaczPostaw na słońce
konkurs badawczy

pointer zobaczTradycyjny sad
konkurs grantowy

pointer zobaczFilmeko
konkurs filmowy

pointer zobaczAkademia Fundacji BOŚ
konkurs grantowy

Więcej…

Aktualna kampania

PG baner strona APZ

Piramida zdrowego
żywienia

Zobacz co kryje się pod każdym
piętrem piramidy

boś

Postaw na Słońce

PNS 7 logo

Proszę zarejestrować się w serwisie przed zapiseaniem się na listę wysyłkową.
No account yet? Register

Racjonalne

Racjonalnie, czyli jak?

Co to jest dieta racjonalna? Najprościej mówiąc to taki sposób odżywiania, który powinniśmy stosować na co dzień. Dieta racjonalna zapewnia bowiem zarówno odpowiednią ilości kalorii, jak i wszystkie składniki odżywcze. Warto jednak pamiętać, że zapotrzebowanie na takie składniki jest bardzo zróżnicowane i zależy m.in. od płci, wieku, stanu fizjologicznego i aktywności fizycznej. 

Dieta racjonalna jest przeznaczona dla ludzi zdrowych, a jej celem jest zapewnienie prawidłowego stanu odżywienia organizmu. Nie ma ograniczeń w doborze produktów, technologii czy potraw, można jednak w sposób jasny i czytelny opisać jej podstawowe zasady. Ważny jest bowiem dobór odpowiednich składników, co w dzisiejszych czasach może być trudne. Dlaczego? Ponieważ coraz częściej decydujemy się na żywność wysokoprzetworzoną, pełną tłuszczów trans, węglowodanów i innych, niezdrowych składników. Coraz jemy natomiast warzyw, owoców, pełnoziarnistego pieczywa etc. Dieta racjonalna podpowie Wam jak to zmienić. Warto pamiętać, że nasz organizm powinien funkcjonować jak dobrze działająca fabryka. Zajrzyjcie tutaj, by mu to zapewnić! 

 

Artykuły znajdujące się w dziale są jedynie przykładowymi dietami. W celu stosowania jakiekolwiek diety skonsultuj się z dietetykiem lub lekarzem.

 

Dieta racjonalna

Dieta racjonalna to prawidłowe żywienie, czyli dostarczanie organizmowi wszelkich niezbędnych składników we właściwych ilościach oraz odpowiednich proporcjach, z uwzględnieniem zarówno liczby posiłków, jak i ich rozłożenia w ciągu dnia. Ważny jest także odpowiedni dobór produktów – każdy posiłek, oprócz odpowiedniej porcji energii, powinien dostarczać niezbędnych organizmowi składników pokarmowych: białek, węglowodanów, tłuszczów, witamin i składników mineralnych.

Czytaj więcej...

 

Dieta dla kobiet w ciąży

Prawidłowy rozwój płodu determinowany jest stanem zdrowia matki, na który w znacznym stopniu wpływa jej sposób odżywiania się. Dowiedz się, jakie składniki są szczególnie ważne w I, II i III trymestrze ciąży, dlaczego nie należy jeść „za dwoje” i jakich produktów najlepiej unikać.

Czytaj więcej...

 

Dieta dla matek karmiących

Czym wyróżnia się dieta w okresie karmienia piersią? Co dzieje się w organizmie matki, jeśli z dietą nie dostarcza ona wszystkich niezbędnych składników odżywczych? Radzimy, jak najlepiej zadbać o odżywianie w tym wyjątkowym czasie.

Czytaj więcej...

 

Dieta niemowląt i małych dzieci

Właściwy sposób żywienia niemowlęcia jest fundamentalnym czynnikiem zapewniającym mu optymalny rozwój fizyczny i psychiczny oraz zdrowie. Zapoznaj się z aktualnymi wytycznymi odnośnie żywienia niemowląt.

Okres niemowlęcy wiąże się z intensywnym wzrostem młodego organizmu, który potrzebuje pokarmu zapewniającego pokrycie wszystkich jego potrzeb żywieniowych.

Czytaj więcej...

 

Dieta dla dzieci i młodzieży

Czy wiesz, że kłopoty w nauce mogą być spowodowane niewłaściwym odżywianiem? Dowiedz się, jak dieta wpływa na rozwój fizyczny, psychiczny i intelektualny dziecka, jakie potrzeby ma rozwijający się organizm oraz dlaczego warto kształtować zwyczaje żywieniowe już od najmłodszych lat.

Czytaj więcej...

 

Dieta osoby o zwiększonej aktywności fizycznej

Co to znaczy „zwiększona aktywność fizyczna”? Jak należy odżywiać się w okresie treningowym, by nie wyczerpywać zapasów glikogenu mięśniowego? Jakie są konsekwencje niedoborów składników odżywczych w diecie? Przedstawiamy mały poradnik żywieniowy sportowca.

Czytaj więcej...

 

Dieta dla seniora

Zachodzące wraz z wiekiem zmiany są nieuniknione i nieodwracalne, jednak poprzez odpowiednie postępowanie, w tym również właściwe żywienie, można znacznie spowolnić procesy starzenia się i dłużej zachować sprawność fizyczną i umysłową. Warto więc zapoznać się z podstawowymi zasadami żywienia osób starszych.

Czytaj więcej...

 

button_wybierzdiete

button_policzbmi

ciekawostki_button