Id kategorii - 61
Itemid - 4
view - article
id - 3380
referer -
uri - /aktualnosci/3380-co-z-jakoscia-powietrza
boś

ZOBACZ

Programy
i kampanie Fundacji

WSZYSTKIE TREŚCI NA PORTALU POWSTAJĄ WE WSPÓŁPRACY Z WIODĄCYMI OŚRODKAMI NAUKOWO-BADAWCZYMI

pointer_zobaczZdrowo jem, więcej wiem!
projekt edukacyjny

pointer_zobaczPostaw na słońce
konkurs badawczy

pointer zobaczTradycyjny sad
konkurs grantowy

pointer zobaczFilmeko
konkurs filmowy

pointer zobaczAkademia Fundacji BOŚ
konkurs grantowy

Więcej…

Aktualna kampania

PG baner strona APZ

Piramida zdrowego
żywienia

Zobacz co kryje się pod każdym
piętrem piramidy

boś

Postaw na Słońce

PNS 7 logo

Proszę zarejestrować się w serwisie przed zapiseaniem się na listę wysyłkową.
No account yet? Register

Co z jakością powietrza?

Utworzono: poniedziałek, 12, grudzień 2022 15:52

city 4772482 1280Jakość powietrza z roku na rok jest coraz gorsza. Substancje szkodliwe przedostają się do otoczenia co wpływa negatywnie na jakość powietrza, którym oddychamy. Szczególnie odczuwalne jest to w większych aglomeracjach miejskich, czy w okolicach dużych fabryk.

 Szkodliwych substancji przedostających się do powietrza jest bardzo dużo, uwagę warto zwrócić na PM2.5. Są to aerozole atmosferyczne, których średnica nie jest większa niż 2.5 mikrometra. Pył jest bardzo drobny, a w takiej postaci może się przedostać bezpośrednio do krwiobiegu. Tego rodzaju pył zawieszony jest uznawany za najgroźniejszy dla zdrowia człowieka. Może powodować takie dolegliwości jak: nasilenie objawów chorób związanych z układem krwionośnym i oddechowym, nasilenie astmy, osłabienie czynności płuc czy nowotwory płuc, gardła i krtani. Wpływa na zaburzenia rytmu serca, zapalenie naczyń krwionośnych czy miażdżycę. Wpływa także, na niższą masą urodzeniową dziecka i problemy z oddychaniem, gdy było ono narażone na kontakt z pyłami w trakcie rozwoju płodowego.

Ze względu na negatywny wpływ pyłu PM2,5 na zdrowie ludzi w dyrektywie Parlamentu Europejskiego i Rady z 2008 roku w sprawie jakości powietrza wprowadzono dodatkowe normy jakości powietrza dla obszarów tła miejskiego w miastach powyżej 100 tys. mieszkańców i aglomeracjach.

Na stronie Inspekcji Ochrony Środowiska możemy sprawdzić wskaźnik średniego narażenia dla aglomeracji i miast. Dostępna jest mapa z stacjami pomiarowymi na terenie Polski. Pomiary na stacjach dokonywane są automatycznie, manualnie lub automatyczno-manualnie. Monitorujmy stan powietrza w naszej okolicy, dbajmy o to co trafia do naszych piecy, częściej wybierajmy rower niż jazdę samochodem.

Autor: Łukasz Gogulski

Źródło:

  • Badania zanieczyszczenia powietrza pyłem PM2,5 pod kątem monitorowania wskaźnika średniego narażenia – GIOŚ, gios.gov.pl, (Dostęp 26.06.2022 r.).
  • Pył zawieszony PM10 i PM2.5 co to jest? Normy zanieczyszczenia, airly.org, (Dostęp 26.06.2022 r.).
  • Stacje pomiarowe – GIOŚ, gios.gov.pl, (Dostęp 26.06.2022 r.).
  • Wskaźniki średniego narażenia dla aglomeracji i miast – GIOŚ, gios.gov.pl, (Dostęp 26.06.2022 r.).

Zdjęcie: Admiral_Lebioda z Pixabay

Kalkulator zdrowia dziecka

Kalkulator zdrowia dziecka

Diety w rytmie fit
Higieniczna Kuchnia - W Polsce wciąż wolimy jadać w domu niż na mieście. Być może dlatego, że wyjście do restauracji traktujemy jako coś specjalnego i rezerwujemy na szczególne okazje. A może dlatego, że boimy się żywności niewiadomego pochodzenia i zatruć pokarmowych? Jednak musimy zdawać sobie sprawę, że większe niebezpieczeństwo zatrucia czyha na nas we własnej kuchni!