Id kategorii - 33
Itemid - 104
view - category
id - 52
referer -
uri - /kategorie-piramidy-nie-kasowa/tuszcze
boś

ZOBACZ

Programy
i kampanie Fundacji

WSZYSTKIE TREŚCI NA PORTALU POWSTAJĄ WE WSPÓŁPRACY Z WIODĄCYMI OŚRODKAMI NAUKOWO-BADAWCZYMI

pointer_zobaczZdrowo jem, więcej wiem!
projekt edukacyjny

pointer_zobaczPostaw na słońce
konkurs badawczy

pointer zobaczTradycyjny sad
konkurs grantowy

pointer zobaczFilmeko
konkurs filmowy

pointer zobaczAkademia Fundacji BOŚ
konkurs grantowy

Więcej…

Aktualna kampania

PG baner strona APZ

Piramida zdrowego
żywienia

Zobacz co kryje się pod każdym
piętrem piramidy

boś

Postaw na Słońce

PNS 7 logo

Proszę zarejestrować się w serwisie przed zapiseaniem się na listę wysyłkową.
No account yet? Register

TŁUSZCZE

Tłuszcze powinny stanowić jedynie dodatek do potraw. Większość tłuszczu w diecie powinna pochodzić z ryb, orzechów i tłuszczów roślinnych (olej rzepakowy, sojowy, słonecznikowy, oliwa z oliwek). Do smażenia stosuj oliwę z oliwek lub olej rzepakowy bogaty w jednonienasycone kwasy tłuszczowe. Ogranicz produkty zawierające dużo cholesterolu (podroby!) i izomery trans nienasyconych kwasów tłuszczowych (wyroby cukiernicze, margaryny, fast-food).

TŁUSZCZE

Cała prawda o maśle

tluszcze_cala_prawda_o_masle_masloTen od wieków ceniony tłuszcz został w naszych czasach poddany ostrej krytyce. Czy rzeczywiście powinniśmy się obawiać zawartego w nim cholesterolu? Co to jest CLA i dlaczego masło jest tłuszczem najlepiej przyswajalnym przez organizm? Wyjaśniamy wątpliwości i piszemy o zaletach tego najsmaczniejszego z tłuszczów.

Czytaj więcej...

 

A jednak masło

tluszcze_a_jednak_masloCztery tysiące lat wytwarzania masła wobec stu lat produkcji margaryny. Czy tylko tradycja jest przyczyną popularności masła. Piszemy o historii masła oraz odkrywamy tajemnice niepowtarzalnego maślanego aromatu.

Czytaj więcej...

 

Tłuszcze - znane i nieznane

tluszcze_znane_i_nieznaneCo to są kwasy tłuszczowe nienasycone i nasycone? Na czym polega konfiguracja cis i trans? Co to są tłuszcze uwodornione i CLA? Jakie są skutki przemysłowej obróbki tłuszczów? Które tłuszcze mogą być groźne dla zdrowia? W przystępny sposób piszemy o trudnych zagadnieniach, z którymi warto się zapoznać, by bez kłopotu rozróżniać tłuszcze wskazane i niewskazane dla zdrowia.

Czytaj więcej...

 

Poznaj się na tłuszczach

tluszcze poznaj sie na tluszczach 03Nasycone, nienasycone, uwodornione - to różne 'oblicza' używanych na co dzień tłuszczów. Nie bez znaczenia jest, które dominują w naszej codziennej diecie. Odświeżamy więc podstawowe terminy i informacje oraz piszemy o tajemniczych izomerach cis i trans.

Czytaj więcej...

 

Tajemnice izomerów - skutki zmiany konfiguracji

tluszcze tajemnice izomerow 06Po raz kolejny okazuje się, że ingerując w świat natury, człowiek sam wkłada swoją głowę pod topór. Niewielkie zmiany w budowie związków chemicznych niosą poważne konsekwencje dla ludzkiego zdrowia. Miażdżyca, nowotwory, zaburzenia rozwojowe płodu i dzieci - to główne zagrożenia ze strony powstających w procesach przemysłowych izomerów trans.

Czytaj więcej...

 

CLA - naturalne izomery trans

tluszcze CLA naturalne izomery trans 02Przeciwdziałają miażdżycy, nowotworom, cukrzycy- warto uświadomić sobie, jak cenny jest dla nas tłuszcz mleczny i jakie korzyści płyną z jego spożywania. Piszemy też o cennych źródłach tych związków w naszej diecie.

Czytaj więcej...

 

Szkodliwe izomery trans - badania i zalecenia

tluszcze_szkodliwe_izomery_trans_badania_i_zaleceniaNie ma wątpliwości - ryzyko choroby wieńcowej wzrasta proporcjonalnie do poziomu spożycia tłuszczów trans. Co zrobić jednak w sytuacji, kiedy próba wyeliminowania zawierających je produktów spożywczych ze sklepów skończyłaby się poważnymi brakami w asortymencie na półkach? Dowiedz się też, jakie znaczenie mają regulacje prawne w tym zakresie i komu już udało się radykalnie obniżyć w diecie poziom tych szkodliwych substancji.

Czytaj więcej...