Id kategorii - 54
Itemid - 135
view - article
id - 143
referer -
uri - /zdrowie-jamy-ustnej
boś

ZOBACZ

Programy
i kampanie Fundacji

WSZYSTKIE TREŚCI NA PORTALU POWSTAJĄ WE WSPÓŁPRACY Z WIODĄCYMI OŚRODKAMI NAUKOWO-BADAWCZYMI

pointer_zobaczZdrowo jem, więcej wiem!
projekt edukacyjny

pointer_zobaczPostaw na słońce
konkurs badawczy

pointer zobaczTradycyjny sad
konkurs grantowy

pointer zobaczFilmeko
konkurs filmowy

pointer zobaczAkademia Fundacji BOŚ
konkurs grantowy

Więcej…

Aktualna kampania

PG baner strona APZ

Piramida zdrowego
żywienia

Zobacz co kryje się pod każdym
piętrem piramidy

boś

Postaw na Słońce

PNS 7 logo

Proszę zarejestrować się w serwisie przed zapiseaniem się na listę wysyłkową.
No account yet? Register

Zdrowie jamy ustnej

mleczne zdrowie jamy ustnej 02

dr Sa'eed Bawa
Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego

Próchnica zębów jest chorobą zakaźną i powstaje, gdy kwasy organiczne (np. kwas octowy, mlekowy itp.), produkowane w wyniku fermentacji węglowodanów przez drobnoustroje bytujące w płytce nazębnej (głównie Streptococcus mutans), obniżają pH jamy ustnej do wartości krytycznej ≤5,5, powodując stopniową demineralizację szkliwa zęba, co prowadzi do destrukcji jego struktury.

 

Coś na ząb

Składniki pokarmowe obecne w mleku, takie jak: wapń, fosfor, magnez, witamina D itd., sprzyjają procesom rozwoju zębów i tkanki łącznej jamy ustnej u dzieci, co może hamować powstawanie próchnicy (De Paola i wsp., 1999). Liczne badania naukowe wykazują, że mleko jest produktem zapobiegającym powstawaniu próchnicy (kariostatycznym), ponieważ m.in. stymuluje wydzielanie śliny, która neutralizuje kwasy organiczne powstałe w wyniku fermentacji węglowodanów przez bakterie próchnicotwórcze. Warto tu nadmienić, że mleko ma pH ok. 7, co wynika m.in. z obecności wapnia, który ma bardzo wysokie pH.

Istnieją dowody naukowe, że produkty zawierające kakao, tłuszcz mleka i takie składniki pokarmowe, jak wapń i fosfor, mogą hamować powstawanie próchnicy. Kakao, herbata, zwłaszcza zielona zawierają polifenole, które mają działanie bakteriobójcze, zmniejszają liczebność bakterii odpowiedzialnych za rozwój próchnicy.

Żółte sery – nieznane zalety

Niektóre gatunki sera żółtego chronią przed próchnicą zębów. Badania przeprowadzone na zwierzętach laboratoryjnych karmionych produktami o właściwościach sprzyjających powstawaniu próchnicy wykazały, że podawanie sera cheddar i mozzarella zmniejszyło ryzyko rozwoju tej choroby (Harper i wsp., 1986). Sery żółte, takie jak: cheddar, mozzarella, gouda, dostarczają dużej ilości wapnia i fosforanu nieorganicznego, dzięki czemu hamują proces demineralizacji i zwiększają remineralizację szkliwa zębów, nawet po wypiciu napoju typu cola. Stymulują też wydzielanie śliny, która usuwa cząstki pokarmu, hamują wzrost płytki nazębnej, a w konsekwencji – zmniejszeniu ulega liczba bakterii próchnicotwórczych.