Id kategorii - 79
Itemid - 309
view - article
id - 363
referer -
uri - /ywienie-a-aktywno/pamitajmy-o-napojach
boś

ZOBACZ

Programy
i kampanie Fundacji

WSZYSTKIE TREŚCI NA PORTALU POWSTAJĄ WE WSPÓŁPRACY Z WIODĄCYMI OŚRODKAMI NAUKOWO-BADAWCZYMI

pointer_zobaczZdrowo jem, więcej wiem!
projekt edukacyjny

pointer_zobaczPostaw na słońce
konkurs badawczy

pointer zobaczTradycyjny sad
konkurs grantowy

pointer zobaczFilmeko
konkurs filmowy

pointer zobaczAkademia Fundacji BOŚ
konkurs grantowy

Więcej…

Aktualna kampania

PG baner strona APZ

Piramida zdrowego
żywienia

Zobacz co kryje się pod każdym
piętrem piramidy

boś

Postaw na Słońce

PNS 7 logo

Proszę zarejestrować się w serwisie przed zapiseaniem się na listę wysyłkową.
No account yet? Register

pamietajmy_o_napojach

Pamiętajmy o napojach

 

dr Danuta Niedźwiecka-Kącik
Akademia Wychowania Fizycznego w Warszawie

Dzieci słabo odczuwają pragnienie - w szkole potrafią nie pić przez wiele godzin. A jeśli już piją, to wybierają szkodliwe dla zdrowia słodkie napoje gazowane. Podpowiadamy, jak wyrobić nawyk picia u dziecka i co zrobić, by uatrakcyjnić najlepszy napój - wodę.

 

Większość uczniów przebywa w szkole przeciętnie 5-6 godzin, a w przypadku starszej młodzieży nawet 8-10 godzin. Często jest tak, że dziecko w tym czasie nie tylko nie je posiłków, lecz także w ogóle nie pije.

Ważny nawyk picia

Zazwyczaj dzieci słabo odczuwają pragnienie i dlatego należy często im przypominać o konieczności picia. W czasie pobytu w szkole uczeń powinien wypić co najmniej pół litra płynów, a jeszcze więcej - gdy uczestniczy w lekcjach wychowania fizycznego. W czasie wolnym od zajęć szkolnych też należy zadbać o właściwą konsumpcję napojów. Im bardziej aktywne jest dziecko, tym większe jest zapotrzebowanie na płyny, które wzrasta oczywiście też ze wzrostem temperatury otoczenia. Pocenie się podczas wysiłku fizycznego ochładza organizm, ale dzieci mniej się pocą niż dorośli i dlatego łatwo dochodzi u nich od przegrzania organizmu. Trzeba więc wyrobić młodego człowieka nawyk picia.

Woda ze smaczkiem

Woda jest najlepszym napojem do gaszenia pragnienia, jednak wiele dzieci nie chce jej pić ze względu na mało wyrazisty smak. Zastosowanie dodatków może uatrakcyjnić smak napoju - mogą to być np.: plasterki cytryny czy pomarańczy, gałązki pietruszki, koperku, mięty czy melisy, plasterki ogórka, itp. Uczniowie powinni zastąpić słodzone napoje gazowane sokami owocowymi, owocowo-warzywnymi, wodami mineralnymi, napojami mlecznymi (zwłaszcza, że produkowane są w poręcznych, niedużych opakowaniach).

Stop słodkim napojom

Nie należy pozwalać dzieciom na spożywanie napojów typu cola i innych sztucznie barwionych napojów, pełnych konserwantów, które ograniczają przyswajanie cennego wapnia. Słodkie napoje gazowane zwiększają też ilość cukrów prostych w diecie i tym samym sprzyjają powstawaniu nadwagi i otyłości; zawierają również dwutlenek węgla, który może powodować bóle brzucha i wzdęcia.

Kalkulator zdrowia dziecka

Kalkulator zdrowia dziecka

Diety w rytmie fit
Higieniczna Kuchnia - W Polsce wciąż wolimy jadać w domu niż na mieście. Być może dlatego, że wyjście do restauracji traktujemy jako coś specjalnego i rezerwujemy na szczególne okazje. A może dlatego, że boimy się żywności niewiadomego pochodzenia i zatruć pokarmowych? Jednak musimy zdawać sobie sprawę, że większe niebezpieczeństwo zatrucia czyha na nas we własnej kuchni!