Id kategorii - 371
Itemid - 267
view - article
id - 296
referer -
uri - /produkcja-ywnoci/konwencjonalna-fabryka-ywnoci
boś

ZOBACZ

Programy
i kampanie Fundacji

WSZYSTKIE TREŚCI NA PORTALU POWSTAJĄ WE WSPÓŁPRACY Z WIODĄCYMI OŚRODKAMI NAUKOWO-BADAWCZYMI

pointer_zobaczZdrowo jem, więcej wiem!
projekt edukacyjny

pointer_zobaczPostaw na słońce
konkurs badawczy

pointer zobaczTradycyjny sad
konkurs grantowy

pointer zobaczFilmeko
konkurs filmowy

pointer zobaczAkademia Fundacji BOŚ
konkurs grantowy

Więcej…

Aktualna kampania

PG baner strona APZ

Piramida zdrowego
żywienia

Zobacz co kryje się pod każdym
piętrem piramidy

boś

Postaw na Słońce

PNS 7 logo

Proszę zarejestrować się w serwisie przed zapiseaniem się na listę wysyłkową.
No account yet? Register

Konwencjonalna fabryka żywności

konwencjonalna-fabryka-zywnosci

Renata Kazimierczak

Zakład Żywności Ekologicznej
Wydział Nauk o żywieniu Człowieka i Konsumpcji
SGGW w Warszawie

Do niedawna wzorem postępu było rolnictwo konwencjonalne: nowoczesne technologie i koncentracja produkcji miały dawać same korzyści. Przyniosło straty –  ekologiczne, ekonomiczne i społeczno-kulturowe. Mieliśmy mieć więcej lepszej, tańszej żywności, mamy więcej pozostałości chemii rolnej, dodatków do żywności i więcej wydajemy na leczenie. Chcieliśmy być nowocześni, okazaliśmy się zacofani.

 

Szelest liczonych pieniędzy

Dzisiejsze konwencjonalne rolnictwo jest nastawione na wysokie plony i zyski. Przy wytwarzaniu żywności nie jest szanowane ani środowisko naturalne, ani zdrowie obecnych i przyszłych pokoleń ludzi. To nie są priorytety.  

Łupiona ziemia

Wyobraźmy sobie, że patrzymy na pole. Jeżdżą po nim ciężkie maszyny, które orzą. Co się dzieje z ziemią pod ich kołami? Powodują niszczenie wszelkiej roślinności oraz aktywności organizmów glebowych, szczególnie dżdżownic, a są to jedne z najbardziej pożytecznych organizmów glebowych. Tak przygotowaną ziemię się nawozi. Nawozy sztuczne stosuje się w coraz większych ilościach, nie patrząc na konsekwencje. Powoduje to spadek żyzności gleby, a nawet jej degradację.

Monokultura

Często gospodarstwa są wyspecjalizowane w uprawie jednego typu roślin. Ciągła uprawa tego samego gatunku (np. zbóż) prowadzi do obniżenia porowatości gleby, ograniczenia jej przepuszczalności i ilości wody, która mogłaby być dostępna dla kolejnych plonów. Na słabej glebie wyrastają słabe rośliny, które często chorują i są mniej odporne na działanie szkodników.

Idealne obrazki

Intensyfikacja rolnictwa wymusiła również powiększenie powierzchni zasiewów i ich ujednolicenie. Znamy wszyscy idealne obrazki, na których wyprostowano miedze i biegi rzek, wyrównano brzegi lasów, wycięto drzewa rosnące na polach i między nimi, zasypano mniejsze zbiorniki wodne. Efekty? Dramatyczne zwiększenie erozji wietrznych, czyli efekt, w którym urodzajne cząstki wierzchniej warstwy gleby przemieszczane są przez wiatr, co powoduje jej zubożenie. Co jeszcze? Wielu gatunków roślin i zwierząt już nie zobaczymy. Nie ma ich.

Dużo chemii

Jeśli kluczowa w rolnictwie konwencjonalnym jest wielkość plonów, trudno się dziwić, że rozwinął się wielki przemysł nawozów sztucznych. Większość z nich dostarcza się korzeniom roślin, a zatem dostają się do gleby. Nawozy mineralne dają roślinom łatwo przyswajalne składniki pokarmowe. Stosowanie nawozów syntetycznych jest niebezpieczne dla zdrowia, gdyż w wyniku stosowania takich nawozów w jadalnych częściach roślin, zwłaszcza w warzywach, mogą kumulować się azotany, które w układzie pokarmowym człowieka są przekształcane w azotyny i nitrozoaminy - niebezpieczne związki chemiczne.

Paskudne pestycydy

Intensyfikacja upraw na tym samym polu nie byłaby możliwa bez stosowania fungicydów czy insektycydów, które zwalczają grzyby i szkodniki. Profilaktykę zastąpiono „leczeniem” chorych już roślin za pomocą pestycydów. Dlatego w razie kłopotów rolnik po prostu sięga po środki, które na pewno będą skuteczne. Niestety ze względu na swą toksyczność są też bardzo niebezpieczne. Nawet niewielka ich ilość w płodach rolnych, a także w konsekwencji w mięsie czy mleku, trafiająca do organizmu człowieka, może m.in. wywoływać zmiany w DNA, nowotwory oraz wady wrodzone płodu. W pestycydach znajdują się także związki silnie zaburzające funkcjonowanie układu nerwowego, hormonalnego i rozrodczego. To przerażające dane. Znając je, już zawsze powinniśmy zwracać uwagę na pochodzenie żywności!

Zanieczyszczona woda i środowisko

Nawozy syntetyczne i pestycydy sieją spustoszenie także w naturze. Z gleby przedostają się do rzek i zbiorników wodnych, co prowadzi do wymierania w nich zwierząt, szybkiego rozrostu glonów i w rezultacie do zaniku wody. Cierpią nasze organizmy i nasze środowisko.

Poprawianie natury

Na horyzoncie rolnictwa pojawiają się wciąż nowe niebezpieczeństwa. Ostatnie są związane z wykorzystaniem w rolnictwie biotechnologii, a zwłaszcza inżynierii genetycznej. Dziedzina ta budzi wiele kontrowersji. Poziom ryzyka stosowania metod inżynierii genetycznej trudno dziś ocenić. Jej krytycy uważają, że jest największym zagrożeniem dla świata przyrody i dla samego człowieka.

Kalkulator zdrowia dziecka

Kalkulator zdrowia dziecka

Diety w rytmie fit
Higieniczna Kuchnia - W Polsce wciąż wolimy jadać w domu niż na mieście. Być może dlatego, że wyjście do restauracji traktujemy jako coś specjalnego i rezerwujemy na szczególne okazje. A może dlatego, że boimy się żywności niewiadomego pochodzenia i zatruć pokarmowych? Jednak musimy zdawać sobie sprawę, że większe niebezpieczeństwo zatrucia czyha na nas we własnej kuchni!