Id kategorii - 68
Itemid - 214
view - article
id - 234
referer -
uri - /napoje-i-spoka/nektar-sok-czy-napoj-oto-jest-pytanie
boś

ZOBACZ

Programy
i kampanie Fundacji

WSZYSTKIE TREŚCI NA PORTALU POWSTAJĄ WE WSPÓŁPRACY Z WIODĄCYMI OŚRODKAMI NAUKOWO-BADAWCZYMI

pointer_zobaczZdrowo jem, więcej wiem!
projekt edukacyjny

pointer_zobaczPostaw na słońce
konkurs badawczy

pointer zobaczTradycyjny sad
konkurs grantowy

pointer zobaczFilmeko
konkurs filmowy

pointer zobaczAkademia Fundacji BOŚ
konkurs grantowy

Więcej…

Aktualna kampania

PG baner strona APZ

Piramida zdrowego
żywienia

Zobacz co kryje się pod każdym
piętrem piramidy

boś

Postaw na Słońce

PNS 7 logo

Proszę zarejestrować się w serwisie przed zapiseaniem się na listę wysyłkową.
No account yet? Register

nektar-sok-czy-napoj

Nektar, sok czy napój? Oto jest pytanie

 

dr Monika Hoffmann
Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego

Większość z nas w "soki" zaopatruje się w sklepie. Cudzysłów nieprzypadkowy: w podobnie wyglądających kartonowych pudełkach znajdują się albo soki, albo nektary, albo napoje owocowe. Różnią się stopniem przetworzenia, składnikami i co najważniejsze wartością odżywczą. Warto wiedzieć, co wybieramy. Pomocą będzie ten miniprzewodnik.

 

Należy sobie zdawać sprawę, że soki i nektary są najbardziej zbliżone swoimi właściwościami do naturalnych owoców, zaś napoje owocowe, choć mogą smakować najbardziej jak "sok", zawierają najmniej naturalnych składników. W znacznej mierze bazują one bowiem na substancjach dodatkowych, barwiących, aromatyzujących, zmętniających i zagęszczających. W ten właśnie sposób uzyskuje się napoje o bardzo owocowym, a często i znacznie bardziej egzotycznym i atrakcyjnym dla konsumentów, charakterze niż soki.

Sok sokowi nierówny

Decyzję o zakupie komplikować może dodatkowo fakt, że w grupach samych soków, nektarów czy napojów występuje znaczne zróżnicowanie w zakresie składu surowcowego oraz wartości odżywczej i prozdrowotnej, co zilustrować można przeciwstawiając soki klarowane, sokom przecierowym, czy napoje konserwowane chemicznie, napojom utrwalanym metodami fizycznymi (pasteryzacja). Wybór produktu odpowiadającego naszym potrzebom wymaga zwykle wnikliwego wczytania się w informacje zamieszczone na etykiecie produktu, a także znajomości pewnych podstawowych faktów dotyczących technologii ich wytwarzania.

Kalorie i inne

Pod względem podstawowej wartości odżywczej, a więc zawartości białka, tłuszczów i węglowodanów oraz wartości energetycznej, soki, napoje i nektary są dość zbliżone. Białka i tłuszcze występują w nich zwykle w ilościach śladowych, na kaloryczność wpływa więc przede wszystkim zawartość dodanych lub naturalnie występujących w surowcu cukrów, takich jak: sacharoza, glukoza, fruktoza i sorbitol. Ich zawartość w produktach owocowych i owocowo-warzywnych kształtuje się na poziomie 10,13%, natomiast w sokach warzywnych od 3 do 6%.

Konsekwencją dość wysokiej zawartości węglowodanów w produktach owocowych i owocowo-warzywnych jest ich znaczna wartość kaloryczna, która wynosi od 40 do 55 kcal na 100 g produktu, co daje wartość 100-140 kcal (418-620kJ) na szklankę napoju. Z tego powodu soków, nektarów i napojów owocowych nie powinno się traktować jako podstawowego źródła płynów/wody. Są jednak doskonałym urozmaiceniem diety, zarówno pod względem walorów smakowych, jak i w przypadku soków, pod względem zdrowotnym. Warto też wiedzieć, że soki, czy słodkie napoje, ze względu na znaczną zawartość węglowodanów, dość wolno wchłaniają się z przewodu pokarmowego, co spowalnia ich zdolność do nawadniania organizmu. Stąd też, zarówno ze względów dietetycznych, jak i z punktu widzenia przyspieszenia nawadniania organizmu, korzystne jest rozcieńczanie soków, nektarów i napojów wodą.

Prawodawstwo

Na szczęście producent ma obowiązek informować, do której kategorii należy dany produkt. Różnorodność smaku, zapachu i wyglądu ograniczona jest ścisłymi uregulowaniami prawnymi. Dokładne wymagania, jakie muszą spełniać te produkty znajdziemy w rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 30 września 2003 r. w sprawie szczegółowych wymagań w zakresie jakości handlowej soków i nektarów owocowych.

Zapraszamy do lektury kolejnych odcinków cyklu o sokach, nektarach i napojach:

Kalkulator zdrowia dziecka

Kalkulator zdrowia dziecka

Diety w rytmie fit
Higieniczna Kuchnia - W Polsce wciąż wolimy jadać w domu niż na mieście. Być może dlatego, że wyjście do restauracji traktujemy jako coś specjalnego i rezerwujemy na szczególne okazje. A może dlatego, że boimy się żywności niewiadomego pochodzenia i zatruć pokarmowych? Jednak musimy zdawać sobie sprawę, że większe niebezpieczeństwo zatrucia czyha na nas we własnej kuchni!