Id kategorii - 34
Itemid - 18
view - category
id - 13
referer -
uri - /k
boś

ZOBACZ

Programy
i kampanie Fundacji

WSZYSTKIE TREŚCI NA PORTALU POWSTAJĄ WE WSPÓŁPRACY Z WIODĄCYMI OŚRODKAMI NAUKOWO-BADAWCZYMI

pointer_zobaczZdrowo jem, więcej wiem!
projekt edukacyjny

pointer_zobaczPostaw na słońce
konkurs badawczy

pointer zobaczTradycyjny sad
konkurs grantowy

pointer zobaczFilmeko
konkurs filmowy

pointer zobaczAkademia Fundacji BOŚ
konkurs grantowy

Więcej…

Aktualna kampania

PG baner strona APZ

Piramida zdrowego
żywienia

Zobacz co kryje się pod każdym
piętrem piramidy

boś

Postaw na Słońce

PNS 7 logo

Proszę zarejestrować się w serwisie przed zapiseaniem się na listę wysyłkową.
No account yet? Register

Szukaj definicji w naszym słowniku:

K

K

patrz hasło: potas

 

kaloria (cal)

jest to ilość ciepła, która jest potrzebna, żeby podgrzać (pod ciśnieniem 1 atmosfery) 1 g czystej chemicznie wody o 1 °C od temperatury 14,5 °C do 15,5 °C. W dietetyce kilokalorie (kcal) są wykorzystywane do określenia wartości energetycznej żywności.

Przyjmuje się, że:

W dietetyce wykorzystuje się również kilodżule (kJ), 1 kcal = 4,2 kJ.

 

kamica żółciowa

polega na odkładaniu się złogów w pęcherzyku żółciowym i/lub w przewodach żółciowych. W skład złogów, czyli kamieni żółciowych wchodzi cholesterol, bilirubina oraz sole wapnia. Innymi składnikami mogą być kwasy tłuszczowe, białka i mukopolisacharydy.

Czytaj więcej...

 

karotenoidy

żółte, czerwone i pomarańczowe barwniki roślinne należące do naturalnych przeciwutleniaczy. Karotenoidy należą do prekursorów witaminy A i są jednym z głównych źródeł tej witaminy w diecie człowieka. Przykładem karotenoidu jest β-karoten. W roślinach występują w mniejszych stężeniach niż chlorofile (barwnik zielony). Nie rozpuszczają się w wodzie. Ich cechą jest fotolabilność – ulegają zniszczeniu w obecności światła. Do najważniejszych źródeł karotenoidów diecie człowieka należą: marchew, dynia, natka pietruszki, szpinak, papryka, morele, brokuły i pomidory.

 

kilodżul (kJ)

jednostka energii, ciepła. W dietetyce kilodżule stosuje się do określania wartości energetycznej żywności. 1 kJ = 0,239 kcal.

 

kobalamina

patrz hasło: witamina B12

 

kobalt (Co)

jeden z mikroelementów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania niektórych enzymów. Kobalt wchodzi także w skład kobalaminy (witaminy B12). Niedobory kobaltu mogą prowadzić do zaburzeń w krzepnięciu krwi.

 

koenzym A

patrz hasło: witamina B5

 

koenzym Q10

należy do rodziny związków zwanych chinonami, działa jak katalizator przemiany materii, czyli łańcucha złożonych reakcji chemicznych, w wyniku których pożywienie jest przetwarzane na energię wykorzystywaną przez organizm. Współdziała z licznymi enzymami, stąd jego nazwa koenzym i podobnie jak witamina C i E jest antyoksydantem, czyli pomaga neutralizować wolne rodniki.

Koenzym Q10 odgrywa także istotną rolę w mechanizmach oksydoredukcyjnych, zarówno bezpośrednio, jak i pośrednio przez wzmaganie przechodzenia tokoferolu (witaminy E) z formy utlenionej w zredukowaną. Z tego powodu koenzym Q10 uważa się za silny „wyłapywacz” wolnych rodników. Działa również bezpośrednio stabilizująco na błony komórkowe. Koenzym Q10 jest niezbędny do życia komórki. Przyczyną niedoboru koenzymu Q10 może być upośledzenie jego biosyntezy w następstwie niedożywienia (głodzenie), zatruć i samozatruć, procesów zwyrodnienia komórki, np. w wyniku starzenia się i innych.

 

kofeina

alkaloid ksantynowy, inaczej teina, guaranina, naturalny składnik wielu roślin, między innymi w ziarnach kawy, kakao, orzeszkach kola, owocach guarany czy herbacie. Jest powszechnie wykorzystywana w produktach spożywczych, głównie napojach, a także w lekach. Ma działanie chroniące rośliny przed insektami. Kofeina poprawia koncentrację, zmniejsza odczucie zmęczenia, podnosi ciśnienie krwi.

 

Kalkulator zdrowia dziecka

Kalkulator zdrowia dziecka

Diety w rytmie fit
Higieniczna Kuchnia - W Polsce wciąż wolimy jadać w domu niż na mieście. Być może dlatego, że wyjście do restauracji traktujemy jako coś specjalnego i rezerwujemy na szczególne okazje. A może dlatego, że boimy się żywności niewiadomego pochodzenia i zatruć pokarmowych? Jednak musimy zdawać sobie sprawę, że większe niebezpieczeństwo zatrucia czyha na nas we własnej kuchni!