Id kategorii - 33
Itemid - 17
view - category
id - 12
referer -
uri - /j
boś

ZOBACZ

Programy
i kampanie Fundacji

WSZYSTKIE TREŚCI NA PORTALU POWSTAJĄ WE WSPÓŁPRACY Z WIODĄCYMI OŚRODKAMI NAUKOWO-BADAWCZYMI

pointer_zobaczZdrowo jem, więcej wiem!
projekt edukacyjny

pointer_zobaczPostaw na słońce
konkurs badawczy

pointer zobaczTradycyjny sad
konkurs grantowy

pointer zobaczFilmeko
konkurs filmowy

pointer zobaczAkademia Fundacji BOŚ
konkurs grantowy

Więcej…

Aktualna kampania

PG baner strona APZ

Piramida zdrowego
żywienia

Zobacz co kryje się pod każdym
piętrem piramidy

boś

Postaw na Słońce

PNS 7 logo

Proszę zarejestrować się w serwisie przed zapiseaniem się na listę wysyłkową.
No account yet? Register

Szukaj definicji w naszym słowniku:

J

jełczenie

tłuszcze jadalne w kontakcie z powietrzem i światłem ulegają powolnemu rozkładowi, polegającemu na rozpadzie wiązań estrowych w cząsteczce tłuszczu, a także na utlenieniu wiązań podwójnych. Produkty takiego rozkładu, jako związki bardziej lotne decydują o charakterystycznym zapachu zjełczałego tłuszczu. Proces ten jest niepożądany z punktu widzenia przemysłu spożywczego, ponieważ zjełczałe tłuszcze są szkodliwe dla zdrowia.

Przy daleko posuniętym procesie jełczenia mogą powstawać substancje toksyczne. Zniszczeniu ulegają niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT) i witaminy. Aby przeciwdziałać temu procesowi tłuszcze należy przechowywać w chłodnych i suchych warunkach, bez dostępu światła słonecznego. Do tłuszczów dodaje się także przeciwutleniaczy, np. witaminę E.

 

jod

niezbędny w organizmie człowieka mikroelement dostarczany z wodą i pożywieniem. W przyrodzie jod jest mało rozpowszechniony, duże jego ilości znajdują się w wodzie morskiej oraz w produktach spożywczych o ile pochodzą z terenów, gdzie jod występuje w glebie i w wodzie. Gleby i woda okolic nadmorskich są najbogatsze w jod, im dalej od morza gleby są coraz uboższe w ten pierwiastek. Najmniej jodu jest w glebie i wodzie okolic górskich i podgórskich.

W organizmie człowieka najwięcej jodu występuje w tarczycy, w której produkowane są hormony niezbędne do prawidłowego funkcjonowania wszystkich komórek organizmu.– tyroksyna (T4) i trójjodotyronina (T3). Niedobór jodu w pożywieniu i w wodzie po pewnym czasie może prowadzić do powstania wola tarczycy. Niedostatek jodu u dzieci zmniejsza zdolność uczenia się, spowalnia wzrost i rozwój fizyczny w okresie pokwitania. U dorosłych może upośledzać funkcje rozrodcze, utrudniać utrzymanie ciąży, prowadzić do niewydolności tarczycy i w konsekwencji do zahamowania funkcji wielu narządów i procesów życiowych organizmu. W Polsce istnieje obowiązek wzbogacania soli kuchennej w jod. Produktami spożywczymi naturalnie bogatymi w jod są ryby morskie. Warto też zaznaczyć, że istnieją warzywa zawierające substancje zaburzające metabolizm jodu w organizmie, tzw. goitrogeny. Są to m.in. kapusta włoska, jarmuż, brukselka, kalafior. W celu wyeliminowania tych substancji warzywa te należy gotować bez przykrycia, wówczas goitrogeny ulatniają się z parą wodną.

 

Kalkulator zdrowia dziecka

Kalkulator zdrowia dziecka

Diety w rytmie fit
Higieniczna Kuchnia - W Polsce wciąż wolimy jadać w domu niż na mieście. Być może dlatego, że wyjście do restauracji traktujemy jako coś specjalnego i rezerwujemy na szczególne okazje. A może dlatego, że boimy się żywności niewiadomego pochodzenia i zatruć pokarmowych? Jednak musimy zdawać sobie sprawę, że większe niebezpieczeństwo zatrucia czyha na nas we własnej kuchni!