Id kategorii - 231
Itemid - 11
view - category
id - 6
referer -
uri - /d
boś

ZOBACZ

Programy
i kampanie Fundacji

WSZYSTKIE TREŚCI NA PORTALU POWSTAJĄ WE WSPÓŁPRACY Z WIODĄCYMI OŚRODKAMI NAUKOWO-BADAWCZYMI

pointer_zobaczZdrowo jem, więcej wiem!
projekt edukacyjny

pointer_zobaczPostaw na słońce
konkurs badawczy

pointer zobaczTradycyjny sad
konkurs grantowy

pointer zobaczFilmeko
konkurs filmowy

pointer zobaczAkademia Fundacji BOŚ
konkurs grantowy

Więcej…

Aktualna kampania

PG baner strona APZ

Piramida zdrowego
żywienia

Zobacz co kryje się pod każdym
piętrem piramidy

boś

Postaw na Słońce

PNS 7 logo

Proszę zarejestrować się w serwisie przed zapiseaniem się na listę wysyłkową.
No account yet? Register

Szukaj definicji w naszym słowniku:

D

data minimalnej trwałości

termin ważności. Jest to data, do której prawidłowo przechowywany środek spożywczy zachowuje swoje właściwości. Jest stosowana w odniesieniu do produktów trwałych. Na opakowaniu produktu przed datą powinien widnieć napis „najlepiej spożyć przed” lub „najlepiej spożyć przed końcem”.

 
 

dioksyny

potoczna nazwa "dioksyny" odnosi się do wszystkich możliwych chloropochodnych oksantrenu (dibenzo-1,4-dioksyny). Substancje te stanowią grupę różnych kancerogenów, które posiadają różne właściwości toksykologiczne. Najniebezpieczniejsze dioksyny to TCDD (pestycyd popularny w latach 80., obecnie zabroniony) i PCDD. Dioksyny powstają jako produkty uboczne przy wytwarzaniu pestycydów (herbicydów), pożarów lasów oraz niekontrolowanego spalania odpadów gospodarczych w warunkach domowych.

Obecnie dioksyny mogą występować w żywności pochodzenia zwierzęcego, głównie rybach. Zatrucie dioksynami skutkuje trądzikowymi zmianami skóry, zaburzeniami przewodu pokarmowego, bolami wątroby, mięśni, stawów i uszkodzeniami układu enzymatycznego. Największą jednak uwagę przywiązuje się do ich działania rakotwórczego.

 

DNA

kwas deoksyrybonukleinowy, występuje w chromosomach i jest nośnikiem informacji genetycznej organizmów żywych. Podstawowymi jednostkami, z których zbudowany jest łańcuch DNA są nukleotydy. Każdy nukleotyd składa się z deoksyrybozy połączonej z zasadą azotową. Zasady, które występują w DNA to zasady azotowe (adenina, guanina) oraz purynowe (cytozyna, tymina).

 

dozwolone substancje dodatkowe

są to substancje dodawane do żywności, które nie są jej typowym składnikiem i same nie są spożywane jako żywność. Są wprowadzane do żywności w czasie jej produkcji. Nie są to substancje dodawane w celu zachowania lub poprawienia wartości odżywczej produktu.

Substancje dodatkowe są między innymi stosowane w celu:

  • przedłużenia trwałości produktów oraz zapewnienia im bezpieczeństwa ,
  • zapobiegania niekorzystnym zmianom smaku, zapachu, konsystencji produktów,
  • utrzymania stałej, powtarzalnej jakości produktów,
  • ułatwienia produkcji, zwiększenia jej efektywności.

Do substancji dodatkowych zaliczamy między innymi aromaty, barwniki, konserwanty, przeciwutleniacze, synergenty, substancje stabilizujące, zagęszczające, emulgujące, wzmacniające smak, słodzące itp. Poza aromatami, substancje dodatkowe są objęte systemem numerycznym wprowadzonym przez Unię Europejska. Zgodnie z tym systemem każda substancja dodatkowa jest oznaczona literą „E” i numerem, na przykład kurkumina, która jest wykorzystywana jako barwnik, jest oznaczona jako E 100.

 

drobnoustroje

inaczej mikroorganizmy, obejmują wirusy, bakterie, organizmy bakteriopodobne, grzyby (bez grzybów kapeluszowych), glony jednokomórkowe i kolonijne (bez glonów plechowych), pierwotniaki.

 

drożdże

organizmy jednokomórkowe, należą do królestwa grzybów, nie posiadają grzybni. Są większe od bakterii. Są organizmami różnożywnymi, najlepiej rozwijają się na podłożach zawierających cukier, w warunkach tlenowych przekształcają cukry do dwutlenku węgla i wody, natomiast w warunkach beztlenowych prowadzą fermentację alkoholową (ostatecznym produktem przemian jest etanol). Najpopularniejszym rodzajem drożdży jest Saccharomyces cerevisiae, wykorzystywane do produkcji pieczywa. Drożdże są również wykorzystywane przy produkcji piwa, wina.

 

duszenie

rodzaj obróbki cieplnej, polega na wstępnym obsmażeniu potrawy w tłuszczu, a następnie gotowaniu pod przykryciem w niewielkiej ilości wody i tłuszczu w temperaturze 100°C. Stosowane jest do wielu gatunków mięs, drobiu, dziczyzny oraz warzyw i grzybów.

 

dysbioza

są to zaburzenia w mikroflorze jelit. Przyczyną tych zaburzeń może być nadmierne spożywanie lekarstw, w tym antybiotyków, zły sposób odżywiania się, długotrwały stres. Zaburzenia w mikroflorze jelit prowadzą do obniżenia odporności organizmu, przez co organizm staje się bardziej podatny na wszelkiego rodzaju infekcje.

 

Kalkulator zdrowia dziecka

Kalkulator zdrowia dziecka

Diety w rytmie fit
Higieniczna Kuchnia - W Polsce wciąż wolimy jadać w domu niż na mieście. Być może dlatego, że wyjście do restauracji traktujemy jako coś specjalnego i rezerwujemy na szczególne okazje. A może dlatego, że boimy się żywności niewiadomego pochodzenia i zatruć pokarmowych? Jednak musimy zdawać sobie sprawę, że większe niebezpieczeństwo zatrucia czyha na nas we własnej kuchni!