Id kategorii - 0
Itemid - 10
view - category
id - 5
referer -
uri - /c
boś

ZOBACZ

Programy
i kampanie Fundacji

WSZYSTKIE TREŚCI NA PORTALU POWSTAJĄ WE WSPÓŁPRACY Z WIODĄCYMI OŚRODKAMI NAUKOWO-BADAWCZYMI

pointer_zobaczZdrowo jem, więcej wiem!
projekt edukacyjny

pointer_zobaczPostaw na słońce
konkurs badawczy

pointer zobaczTradycyjny sad
konkurs grantowy

pointer zobaczFilmeko
konkurs filmowy

pointer zobaczAkademia Fundacji BOŚ
konkurs grantowy

Więcej…

Aktualna kampania

PG baner strona APZ

Piramida zdrowego
żywienia

Zobacz co kryje się pod każdym
piętrem piramidy

boś

Postaw na Słońce

PNS 7 logo

Proszę zarejestrować się w serwisie przed zapiseaniem się na listę wysyłkową.
No account yet? Register

Szukaj definicji w naszym słowniku:

C

Ca

patrz hasło: wapń

 

Campylobacter

bakterie uznawane za nowe patogeny żywności. Jeszcze nie poznano do końca mechanizmu wywoływania chorób przez te bakterie. Są wrażliwe na obecność tlenu, przy jego zawartości 21% (powietrze) i więcej ich wzrost jest zahamowany. Optymalna temperatura ich wzrostu wynosi 42-45°C, natomiast poniżej 25°C bakterie te nie rozmnażają się, są wrażliwe na wysoką temperaturę. W żywności występują głównie w drobiu, czasem w mleku oraz sporadycznie w owocach i warzywach.

Czytaj więcej...

 

Candida

Rodzaj drożdży z klasy Deuteromycetes. Są formą przejściową między drożdżami a pleśniakami. Są to drożdże dzikie tworzące kożuchy. Wyróżnia się między innymi gatunek Candida mycoderma powodujący odkwaszanie środowiska. Tworzy mikroflorę szkodliwą dla piwa czy kiszonek, występuje w postaci charakterystycznego kożuszka, który wpełza na ścianki naczyń. Ten gatunek może również rosnąć na prasowanych drożdżach.

 

celiakia

inaczej glutenozależna choroba trzewna. Jest to zespół chorobowy, którego objawy są wynikiem zaniku kosmków jelita cienkiego. Celiakia jest uwarunkowana genetycznie, w rodzinach obciążonych tą chorobą, występuje ona około 200 razy częściej. Czynnikiem szkodliwym jest gluten.

Czytaj więcej...

 

celuloza

jeden z najbardziej rozpowszechnionych w przyrodzie węglowodanów złożonych, obecny głównie w organizmach roślinnych. Celuloza w całości zbudowana jest z cząsteczek glukozy. Proste łańcuchy tego polisacharydu ułożone obok siebie i połączone tworzą włókienka, które z kolei łącza się w micele. W micelach są duże przestrzenie wypełnione np. ligninami. Dzięki takiej budowie celuloza wykazuje dużą trwałość mechaniczną i bardzo złą rozpuszczalność w wodzie. Celuloza jest jedną z frakcji błonnika pokarmowego.

 

chlor

jeden z makroelementów o bardzo dużym znaczeniu biologicznym. Jony chloru stanowią najważniejszy anion w płynach ustrojowych człowieka. Są odpowiedzialne za prawidłowe ciśnienie krwi i innych płynów, a także pracę serca. Chlor jest także składnikiem kwasu solnego (HCl) obecnego w żołądku oraz soli spożywczej (chlorku sodu, NaCl).

 

chlorek sodu

NaCl, bezbarwna substancja krystaliczna, dobrze rozpuszczalna w wodzie. Stanowi podstawowy składnik soli kuchennej. W przemyśle spożywczym używany nie tylko dla pozyskania smaku, ale także jako naturalna substancja  konserwująca. Dzienne powinno się spożywać nie więcej niż 5g NaCl. Dieta współczesnego człowieka dostarcza kilkukrotnie większą ilość soli.

Sól jest obecna w większości produktów spożywczych, jak choćby chleb, masło, sery, wędliny. Szacuje się, że przeciętny Polak spożywa ok. 15g soli dziennie. Tak wysoki poziom spożycia może mieć negatywne skutki zdrowotne, poczynając od nadciśnienia, a kończąc na zawałach serca i udarach mózgu.

 

Chlorofil

Grupa związków organicznych występujących w roślinach, algach oraz niektórych bakteriach. Jest to zielony barwnik, którego główną funkcją jest przeprowadzanie fotosyntezy. Chlorofil jest również stosowany jako barwnik w produktach spożywczych. Jego symbol to E 140. Jego dodatek do żywności jest nielimitowany. Jest ekstrahowany z lucerny, trawy, pokrzywy i innych roślin. Jest wrażliwy na światło, temperaturę i oraz zmiany pH.

 
 

cholesterol

chemiczny związek organiczny z grupy steroli. Potocznie cholesterolem nazywa się obecne w osoczu krwi pokrewne substancje lipidowe – lipoproteiny, w skład których między innymi wchodzi też cholesterol. Można wyróżnić tzw. „zły” cholesterol, czyli frakcję LDL i „dobry” cholesterol, czyli HDL. Są to formy odpowiedzialne za transport cholesterolu w organizmie. Zaburzenia gospodarki lipidowej, której miarą jest wzrost stężenia cholesterolu w surowicy krwi, jest istotnym czynnikiem ryzyka wystąpienia miażdżycy i chorób układu sercowo-naczyniowego takich jak choroba wieńcowa i zawał serca, udar mózgu.

Cholesterol jest jednak niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Stanowi podstawę do syntezy wielu ważnych biologicznie cząsteczek, m.in. hormonów płciowych, witaminy D3i kwasów żółciowych. Wątroba człowieka produkuje ok. 1 g cholesterolu dziennie w żółci. Inny źródłem jest żywność, produkty o wysokiej zawartości cholesterolu to np. podroby, tłuszcz zwierzęcy i żółtko jaj.

 

Kalkulator zdrowia dziecka

Kalkulator zdrowia dziecka

Diety w rytmie fit
Higieniczna Kuchnia - W Polsce wciąż wolimy jadać w domu niż na mieście. Być może dlatego, że wyjście do restauracji traktujemy jako coś specjalnego i rezerwujemy na szczególne okazje. A może dlatego, że boimy się żywności niewiadomego pochodzenia i zatruć pokarmowych? Jednak musimy zdawać sobie sprawę, że większe niebezpieczeństwo zatrucia czyha na nas we własnej kuchni!