Id kategorii - 61
Itemid - 4
view - article
id - 3378
referer -
uri - /aktualnosci/3378-platki-owsiane-dobry-start-sniadaniowy
boś

ZOBACZ

Programy
i kampanie Fundacji

WSZYSTKIE TREŚCI NA PORTALU POWSTAJĄ WE WSPÓŁPRACY Z WIODĄCYMI OŚRODKAMI NAUKOWO-BADAWCZYMI

pointer_zobaczZdrowo jem, więcej wiem!
projekt edukacyjny

pointer_zobaczPostaw na słońce
konkurs badawczy

pointer zobaczTradycyjny sad
konkurs grantowy

pointer zobaczFilmeko
konkurs filmowy

pointer zobaczAkademia Fundacji BOŚ
konkurs grantowy

Więcej…

Aktualna kampania

PG baner strona APZ

Piramida zdrowego
żywienia

Zobacz co kryje się pod każdym
piętrem piramidy

boś

Postaw na Słońce

PNS 7 logo

Proszę zarejestrować się w serwisie przed zapiseaniem się na listę wysyłkową.
No account yet? Register

Płatki owsiane - dobry start śniadaniowy

Utworzono: środa, 16, listopad 2022 15:31

cereal 617686 1280Owies jest zbożem o prozdrowotnym działaniu na organizm człowieka, będącym cennym źródłem wielu bioaktywnych składników odżywczych i substancji, takich jak: białka, węglowodany, składniki mineralne, witaminy czy polifenole. Stanowi dobre źródło potasu, wapnia, magnezu, żelaza i cynku. Owies jest dobrym źródłem błonnika pokarmowego, którego w płatkach owsianych jest około 14%. Jest również zbożem najbogatszym w białko. Spośród aminokwasów, pod względem żywieniowym najcenniejsza jest frakcja globuliny, która w białku owsa stanowi 50–80%, natomiast w pozostałych zbożach 2–12%. Globuliny wiążą tłuszcze i glukowse, także odpowiadają za mechanizmy odpornościowe.

Jego właściwości zdrowotne powinny skłaniać nas do częstszego sięgania po produkty owsiane, zwłaszcza, że spożywanie posiłków zawierających przetworzone ziarno owsa przyczynia się do m.in:

  • obniżenia nadmiernego poziomu cholesterolu,
  • korzystnego oddziaływania przy leczeniu cukrzycy,
  • usuwania wolnych rodników,
  • zmniejszania ryzyka zapadalności na raka jelita grubego,
  • poprawy perystaltyki jelit.

Płatki owsiane są stosunkowo niedrogim, wartościowym w składniki odżywcze, nadającym się idealnie na bazę do naszych codziennych śniadań produktem. Można przyrządzać je na wiele sposobów takich jak: ciastka, ciasta czy desery na zimno. Łącząc je z różnego rodzaju bakaliami, orzechami oraz owocami mogą tworzyć znakomity zestaw śniadaniowy o dużej zawartości węglowodanów złożonych, które trawiąc się dłużej stopniowo dostarczają energii w ciągu dnia, zmniejszając ochotę na podjadanie między posiłkami.

Źródła:

  • Gibiński M., Gumul D., Korus J. (2005). Prozdrowotne właściwości owsa i produktów owsianych. ŻYWNOŚĆ. Nauka. Technologia. Jakość, 4 (45) Supl., 49 – 60.
  • Zarzecka K., Gugała M., Mystkowska I., Baranowska A., Sikorska A., Zarzecka M. (2018). Odżywcze i prozdrowotne właściwości ziarna owsa i przetworów owsianych. Kosmos Problemy Nauk Biologicznych T67, NR2 (319), 409- 414, Katedra Agrotechnologii Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny w Siedlcach
  • Malinowska E., Szefer P. (2005). Zawartość wybranych pierwiastków w pieczywie o raz roślinnych dodatkach do pieczywa. Roczn. PZH 2005, 56 NR 2, (171-178)

Zdjęcia: Petra z Pixabay

Kalkulator zdrowia dziecka

Kalkulator zdrowia dziecka

Diety w rytmie fit
Higieniczna Kuchnia - W Polsce wciąż wolimy jadać w domu niż na mieście. Być może dlatego, że wyjście do restauracji traktujemy jako coś specjalnego i rezerwujemy na szczególne okazje. A może dlatego, że boimy się żywności niewiadomego pochodzenia i zatruć pokarmowych? Jednak musimy zdawać sobie sprawę, że większe niebezpieczeństwo zatrucia czyha na nas we własnej kuchni!